Przeciwnicy rozbudowanych systemów bezpieczeństwa widzą jakiekolwiek nowe formy ochrony jako niepotrzebne komplikacje, a często nawet problem związany z ochroną prywatności. Jednakże systemy bazujące na biometryce rozwijają się ostatnimi czasy w bardzo szybkim tempie. Ma to związek z wieloma korzyściami wynikającymi z wyboru tego typu ochrony:
- Bardziej niezawodna identyfikacja – w przypadku identyfikacji biometrycznej prawdopodobieństwo tego, że osoba mająca dostęp do naszego systemu jest tym za kogo się podaje jest znacznie wyższe niż przy użyciu tradycyjnych metod bezpieczeństwa. Ryzyko zgubienia np. karty identyfikacyjnej w momencie, kiedy uzyskanie dostępu wymaga także próbki biometrycznej znacznie obniża szansę infiltracji.
- Całkowite wyeliminowanie „pożyczania” hasła – cechy biometryczne są nierozerwalnie związane z daną osobą, w związku z czym możliwości przykładowo wyłudzenia hasła od współpracownika praktycznie nie istnieją.
- Bardziej dogodne identyfikowanie – w zależności od sposobu w jaki dany system biometryczny został zaimplementowany może on okazać się bardziej przyjazny dla użytkowników od rozwiązań standardowych. Przykładowo osoba może zalogować się do systemu jedynie przykładając palec do czytnika co nie wymaga pieczołowitego wpisywania ID i hasła.